• Any questions?+421 911 307 600
Preklady Echo

Mladých slovenských autorov aj preklady podporia 50-tisícami

Mladých slovenských autorov aj preklady podporia 50-tisícami

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Podpora mladých slovenských spisovateľov a väčšia dostupnosť prekladov súčasných európskych diel.

To sú ciele nového grantového programu PRO LIBRIS, na ktorom sa podieľa ministerstvo kultúry, spoločnosť Slovnaft a Stredoeurópska nadácia. Úspešným uchádzačom rozdelia 50-tisíc eur.
„Viem si predstaviť, že z tejto čiastky môže byť podporených desať až 15 kníh na budúci rok,“vyhlásil minister kultúry Marek Maďarič na tlačovej besede, na ktorej s partnermi podpísal memorandum o spolupráci.

Peniaze do grantového programu poskytol Slovnaft a Stredoeurópska nadácia. Program PRO LIBRIS je zameraný na dve kategórie vydávania kníh – vydávanie diel mladých slovenských autorov do 35 rokov a vydávanie prekladovej umeleckej literatúry súčasnej európskej tvorby.

„Sme presvedčení, že tento program pomôže mladým autorom a tiež otvára cestu, aby sa čítali knihy, ktoré by možno neboli pre niektoré vydavateľstvá výnosné,“ povedal generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi. Dodal, že ak bude projekt úspešný, môžu v ňom pokračovať.

Dnešným dňom partneri vyhlásili výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie grantu, bližšie informácie sú na stránke www.cef.sk. Uzávierka je 15. decembra. „Pozývame vydavateľstvá, aby aktívne vyhľadávali diela, či už našich nadaných autorov alebo v okolitých štátoch,“ uviedla výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie Szilvia Czuczor.

zdroj: http://www.webnoviny.sk/kultura/mladych-slovenskych-autorov-aj-preklad/744851-clanok.html